niedziela, 4 września 2016

Winogrona, czyli posób na długowieczność

Witajcie!

Zaczyna się sezon winogronowy, dlatego koniecznie trzeba z niego skorzystać. U mnie na ogrodzie winogrona pięknie dojrzewają, a wczoraj odbył się już pierwszy zbiór owoców na soki. To roślina, która od wieków znana jest ze swoich leczniczych właściwości, a możliwości wykorzystania jej jest bardzo wiele- produkuje się z niej wino, sok, ocet, rodzynki, a z pestek tłoczy się olej. Dzisiaj naukowcy co chwilę informują nas o kolejnych odkryciach na temat właściwości tej rośliny. Na początku trochę danych technicznych.



Winorośl Vitis L. to liana pochodząca z krajów śródziemnomorskich, która rozprzestrzeniła się na wszystkie części świata o klimacie umiarkowanym, uprawiana jest również w Polsce. Istnieje bardzo wiele gatunków winorośli, a najbardziej popularna jest winorośl właściwa czyli Vitis vinifera. Surowcem , który się wykorzystuje jest praktycznie cała roślina- owoce, pestki i liście.



Co zawierają winogrona?

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT)
Stanowią one około 90% składu oleju tłoczonego z pestek i zawierają kwasy linolowy, oleinowy i linolenowy. Poprawiają stan skóry suchej, łuszczącej się, atopowej, a w pożywieniu zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia.

Witamina E
Olej z pestek winogron jest jej głównym źródłem, a sama witamina jest bardzo dobrym antyoksydantem.

Katechiny
To związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, a ich obecność również warunkuje zapobieganie powstawania chorób układu krążenia (głównie miażdżycy).

Resweratrol
To substancja, którą od niedawna zachwyca się rynek kosmetyczny i farmaceutyczny, ponieważ podobno dzięki temu właśnie składnikowi zawdzięcza się długowieczność. Najwięcej znajduje się w skórce i w pestkach. Jest on świetnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwgrzybiczym, hamuje rozwój nowotworów, miażdżycy, wspomaga leczenie cukrzycy, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, a także przyspiesza proces odchudzania, poprzez stymulację procesu rozpadu komórek tłuszczowych.

Antocyjany
Są to barwniki roślinne o udowodnionym działaniu hamującym rozwój nowotworów i chorób układu krążenia

Oprócz tych najważniejszych składników są jeszcze kwasy owocowe, składniki mineralne, witaminy (A, z gupy B, C), garbniki, pektyny, karotenoidy, bioflawonoidy, lipidy, białka.



Jeśli chodzi o działanie na skórę, to ekstrakty z winogron zawarte w kosmetykach mają działanie regenerujące, promieniochronne, ułatwiają gojenie się ran, uzupełniają braki w naturalnej barierze ochronnej skóry, stabilizują elastynę oraz kolagen, a bioflawonoidy przyspieszają wchłanianie innych substancji aktywnych. Te wszystkie właściwości sprawiają, że kosmetyki zawierające składniki pochodzenia winogronowego najbardziej nadają się do cer dojrzałych, ale także suchych, atopowych oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Czyli praktycznie dla każdego kto przekroczył magiczną barierę 20 lat :)



Czego szukać w składzie INCI?
Wszystkiego co zaczyna się na Vitis Vinifera, może to być Vitis Vinifera Seed Oil czyli Olej z pestek winogron, Vitis Vinifera Fruit Extract czyli ekstrakt z owoców winorośli.

W kuchni polecam stosowanie oleju z pestek winogron do wszelkiego rodzaju potraw, głównie sałatek, tak by spożywać go na zimno, chociaż na ciepło też można, ponieważ olej ten ma wysoką temperaturę spalania. Z kuchni można podkraść trochę oleju i zrobić sobie spa dla włosów, czy relaksujący masaż twarzy. A teraz kiedy jest sezon na winogrona jedzcie ich jak najwięcej!

Miłego winobrania! :)

Ola

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy sposób na długowieczność. Mnóstwo znaleźć inne sposoby na długie życie na stronie https://dlugowiecznosc.org/.

    OdpowiedzUsuń