poniedziałek, 3 października 2016

Czarnuszka siewna

Ostatnimi czasy możemy znaleźć bardzo dużo kosmetyków z czarnuszką, a dokładniej z olejem z niej wyprodukowanym. Od dawna używam jej w kuchni jako przyprawy, ponieważ dodaje potrawom (zwłaszcza zupom) przyjemnej ostrości. Koniecznie musicie spróbować jeśli jej nie używacie, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i na właściwości. Zainteresowana tym co czarnuszka kryje w sobie poszukałam trochę informacji na ten temat i na pewno w niedługim czasie kupie olej z czarnuszki w celach kosmetycznych, o czym na pewno będziecie mogli przeczytać na blogu. Obecnie używam olejowej maski do włosów firmy Nacomi, która zawiera głównie olej z czarnuszki, ale to dopiero początek więc o tym za jakiś czas.



Trochę faktów
Czarnuszka siewna (Nigella sativa) to roślina jednoroczna, uprawiana w południowej Europie, Azji i Afryce. Na pewno kojarzycie jasnoniebieskie kwiaty tej rośliny, ponieważ u nas rośnie na polach i łąkach jako chwast. Kwitnie od maja do września i po kwitnieniu zbiera się surowiec czyli nasiona czarnuszki, które mogą posłużyć bezpośrednio lub do produkcji oleju. Już w starożytnym Egipcie znane były właściwości oleju z czarnuszki, ponieważ podobno używała jej sama Kleopatra. Ostatnimi czasy nieco zapomniana, teraz przeżywa swój renesans. I  słusznie.



Najczęściej bezpośrednio nasion czarnuszki używa się w kuchni jako przyprawa (ze względu na ostry smak może być zamiennikiem pieprzu), dodatek do alkoholi (np. nalewek) lub do kiszenia produktów. W medycynie naturalnej używa się rozdrobniony nasion czarnuszki do naparu, który działa w chorobach wątroby i nerek, ale także działa korzystnie na układ trawienny. Obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega powstawaniu miażdżycy. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne wykorzystuje się w czasie przeziębienia, grypy oraz przy osłabieniu organizmu. Jeśli chodzi o działanie na skórę, to tutaj można wykorzystać napary, odwary i przede wszystkim olej. W stanach zapalnych skóry, alergii, egzemie, łuszczycy można wykorzystać działanie łagodzące, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, co powoduje szybsze gojenie się skóry i łagodzenie zmian chorobowych lub szybszy powrót do zdrowia. Kosmetyczne właściwości można wykorzystać do poprawienia stanu skóry, włosów i paznokci, bowiem czarnuszka ma działanie przeciwutleniające, zmiękczające, wygładzające, opóźniające proces starzenia. Może być także stosowany do skór tłustych, a włosów borykających się z łupieżem. Podczas masażu można wykorzystać nie tylko działanie na skórę, ale także na zmysły, ponieważ charakterystyczny korzenny zapach na pewno może przypaść do gustu.



Olej z czarnuszki- co zawiera?
  • Około 80% Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych
  • Olejek eteryczny  
  • Aminokwasy
  • Białka
  • Węglowodany 
  • Witaminy A, z gr. B, C i PP 
  • Minerały (Ca, K, Fe, Mg, Se, Zn)
Za jakiś czas sprawdzę na własnej skórze i włosach działanie czarnuszki i opiszę moje doświadczenia z olejem, a jako przyprawę mogę Wam ją polecić już dzisiaj, bez żadnego zawahania.

Dobrej nocy 

Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz