wtorek, 4 października 2016

Olej sezamowy z Ecospa

Witajcie!

Moda na używanie oleju w celach kosmetycznych trwa i trwać będzie, ponieważ właściwości wielu z nich są lepsze niż niejednego kosmetyku pielęgnacyjnego. Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam właściwości i dzianie oleju sezamowego (INCI: Sesamum indicum Oil). 



Olej sezamowy od wieków znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości oraz cennych dla organizmu składników. Jest używany nie tylko w kosmetyce, ale także w kuchni i lecznictwie. Sesamum indicum L. czyli sezam indyjski lub wschodni, to oleista roślina uprawna. Jej uprawy znajdują się głównie w Indiach i Chinach, ale także w Meksyku i Afryce Środkowej. Z rośliny wykorzystuje się nie tylko nasiona, które można użyć bezpośrednio lub wytłoczyć z nich olej, ale także kwiaty, z których pozyskuje się olejek eteryczny (później jako składnik perfum) oraz liście, które w ludowej medycynie indyjskiej służą do leczenia chorób skóry.


Wykorzystanie kulinarne
W kuchni używa się oleju głównie jako dodatek do sałatek, ponieważ powinien być używany na zimno (podgrzewany traci swoje właściwości). Ma intensywny smak i aromat sezamu, dlatego nawet niewielka jego ilość potrafi zmienić smak potrawy, oczywiście na plus. To co pozostaje po wytłoczeniu oleju wykorzystywane jest w kuchni orientalnej. Całe nasiona używa się też w piekarnictwie i cukiernictwie do wyrobu chleba, ciast, sezamków i oczywiście chałwy. Ja uwielbiam jeszcze jedną rzecz, która zawiera sezam. Jest to pasta do smarowania o nazwie hummus, pochodząca z bliskiego wschodu. Co prawda głównie składa się z ciecierzycy, ale dodaje się tam pastę sezamową (tahini), którą można samemu przygotować w domu z nasion sezamu. Jeśli nie próbowaliście to musicie spróbować koniecznie! Co ważne, spożywany olej sezamowy ma właściwości antynowotworowe oraz obniżające poziom cholesterolu we krwi co zapobiega rozwojowi miażdżycy. Należy jednak pamiętać, że sezam może powodować alergię pokarmową, która w ciężkich przypadkach powoduje wstrząs anafilaktyczny. Pewnie nie raz spotkaliście się z tym, że na opakowaniu ciastek, batoników czy innych spożywczych produktów jest napisane: "Może zawierać śladowe ilości sezamu".



Zastosowanie w kosmetyce
Tak jak wspomniałam wcześniej wykorzystuje się olejek eteryczny z kwiatów oraz olej pozyskany z nasion. Olej ten można używać bezpośrednio, lub jako składnik kremów, balsamów, produktów do pielęgnacji włosów. Bezpośrednie zastosowanie też jest bardzo szerokie, ponieważ możemy pielęgnować nim skórę, włosy i paznokcie. Działa on łagodząco, wzmacniająco, regenerująco, przeciwstarzeniowo- zmiękcza i uelastycznia skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych i ma właściwości antybakteryjne, dlatego może być stosowany do cery tłustej. Dzięki zawartym przeciwutleniaczom, jest to niezwykle odporny na jełczenie olej i przez długi czas od otwarcia nie ma obaw, że olej się nam zepsuje. Zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny o wartości około 3-4, dlatego warto zwrócić na niego uwagę podczas kupowania produktów do opalania. Bez obaw może być stosowany do wrażliwej skóry dzieci. Jeśli chodzi o włosy to je regeneruje, nawilża, natłuszcza, sprawia, że są błyszczące i się nie puszą (co bardzo mnie ucieszyło).



Co zawiera olej sezamowy?

  • Nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie linolowy)- działające zmiękczająco, regenerująco, likwidują suchość, szorstkość skóry.
  • Witaminy E i K.
  • Sezaminę i sezamolinę- przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu się.


Ja swój olejek kupiłam na stronie Ecospa i tam właśnie możecie go dostać. Cena nie jest wysoka bo tylko 8,50 zł za 50 ml. Ja używałam go do masażu twarzy, do demakijażu oraz olejowania włosów i tu sprawdził się rewelacyjnie.

Jeśli nie olejku, to spróbujcie najpierw hummusu, a wtedy olej sezamowy wypróbujecie na pewno :)

Buziaki!

Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz