poniedziałek, 6 marca 2017

Babcine sposoby na urodę, czyli olej rycynowy

Witajcie kochani!

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się naturalne sposoby na poprawianie urody? Nasze mamy, babcie i prababcie doskonale wiedziały czego użyć kiedy mamy jakiś problem ze skórą i włosami. Skąd one to wiedziały i kto wpadł na to, że coś rzeczywiście działa tego nigdy się nie dowiemy. Dzisiaj istnieje szereg metod, którymi możemy sprawdzić skuteczność działania kosmetyków, nie tylko wizualnie, również w laboratoriach, ale to co kiedyś było skuteczne, dzisiaj również za takie uchodzi i testy laboratoryjne zazwyczaj to potwierdzają. Jednym ze znanych od dawna kosmetyków jest olej rycynowy, który dzisiaj bije rekordy popularności i jest bardzo chętnie używany przez producentów jak i konsumentów przemysłu kosmetycznego.



Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini) to surowiec pozyskiwany z rośliny o nazwie rącznik pospolity. To roślina pochodząca z Afryki, jednak prawdopodobnie każdy z Was widział ją kiedyś w Polsce, ponieważ często gości w naszych ogródkach jako ozdoba, co prawda jednoroczna, bo w naszym klimacie nie jest w stanie przetrwać zimy. Osiąga wysokość od 3 do 10 m wysokości i ma charakterystyczne liście w kolorach od zielonego do purpurowego. Jednak należy pamiętać, że cała roślina jest trująca, łącznie z liśćmi, łodygami i szczególnie nasionami. Olej wyciskany jest na zimno i wygotowywany z wodą, po to aby pozbyć się toksycznej rycyny, która po spożyciu może wywołać zatrucie i doprowadzić nawet do śmierci.

Olej rycynowy jest bardzo gęsty, tłusty, lepki, ma charakterystyczny, lekko "chemiczny" zapach i prawie bezbarwny kolor. W jego skład wchodzą glicerydy kwasu rycynolowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Oprócz tego zawiera dużo witaminy E oraz białek i minerałów.

Oprócz zastosowania kosmetycznego, ma również szereg innych zastosowań, między innymi w produkcji smarów, płynów hamulcowych i hydraulicznych, farb, wosków, tworzyw sztucznych. W przemyśle spożywczym głównie używa się do zapobiegania powstawaniu pleśni w opakowaniach ryżu czy ziaren spożywczych. W medycynie olej znany jest jako środek przeczyszczający, przeciwgrzybiczy, wspomagający leczenia ran, owrzodzeń. Znalazłam również wzmianki o tym, że olej rycynowy leczy raka po nakładaniu na skórę, jednak oficjalnie nie ma takiego potwierdzenia.

OLEJ RYCYNOWY W KOSMETYCE:

Właściwości:
  • Nawilżające- olej rycynowy bardzo szybko nawilża skórę, wystarczy jego niewielka ilość i szybko zaczyna powracać prawidłowy poziom nawilżenia. Ta właściwość wykorzystywana jest często w kremach do rąk i pomadkach ochronnych do ust.
  • Natłuszczające- szczególnie ważne przy suchości skóry.
  • Przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze- pomaga zwalczać problemy trądzikowe, ale należy uważać i obserwować skórę, czy nie zapycha on porów jeśli pozostawimy go na długo na całej twarzy. Tu może sprawdzić się demakijaż metodą OCM z odpowiednio dobraną mieszanką olejów, o czym później. Również przyspiesza gojenie drobnych ran, otarć, poparzeń, również słonecznych. Wspomaga zwalczać infekcje skóry głowy (np. łupież) a przy okazji pielęgnuje włosy.
  • Wzmacniające włosy, rzęsy i brwi- również lekko je przyciemnia.
  • Przeciwzmarszczkowe- poprzez zmiękczanie, natłuszczanie, stymuluje również procesy powstawania kolagenu i elastyny.
  • Pomaga zwalczyć blizny, rozstępy- niestety nie zlikwiduje ich do końca, ale na pewno poprawi wygląd skóry, bowiem wnika w nią i przez stymulację procesów odnowy poprawia jej elastyczność, jędrność i napięcie. W tym przypadku najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość.

Zastosowanie:

Skóra
Patrząc na powyższe właściwości, na skórę nadaje się do stosowania na wszelkie problemy od przesuszenia, przez oparzenia słoneczne, rozstępy, blizny, po trądzik, grzybicę, świąd. Osobiście nie używałam na żaden z tych problemów jednak w internecie aż roi się od przeróżnych sposobów jego użycia. Na pewno można próbować ze sposobami, które mówią o nałożeniu oleju na jakiś czas i późniejszym zmyciu, jednak odradzałabym częste używanie bez zmywania np. na całą skórę twarzy, zwłaszcza jeśli mamy jakieś problemy z trądzikiem, ponieważ olej ten może zapychać pory. Ja olej rycynowy szczególnie sobie chwalę za działanie na włosy, rzęsy i brwi.

Włosy
Olej rycynowy mimo swojej gęstości i tłustości lubię nakładać na włosy, najczęściej jednak mieszam go z jakimś rzadszym olejem np. arganowym. Jeśli nie chcecie oleju nakładać bezpośrednio na włosy można go dodawać do szamponów, ale wtedy działanie będzie mniej efektywne. Jednak jeśli nawet nałożymy sam olej rycynowy bez problemu zmyjemy go raczej każdym szamponem, Włosy po użyciu oleju rycynowego są miękkie, lśniące, zdrowsze. Przyspiesza on porost włosów, poprzez poprawę krążenia skóry, a jeśli połączymy aplikację z masażem na pewno podwoimy efekty. Czy przyciemnia włosy? Przy moim ciemnym blondzie może odrobinkę, ale też nie używam go przy każdym myciu, więc ciężko powiedzieć. Na pewno posiadaczki jasnych blondów muszą uważać, bo już na brwiach i rzęsach, przy codziennej aplikacji zdecydowanie widać różnicę. Ciemnienie włosków spowodowane jest tym, że dzięki olejowi zatrzymywana jest w nich woda i nie są takie przesuszone. Olej rycynowy może sprawić, że włosy będą się puszyć jeśli będziemy go używać samodzielnie i podczas każdego mycia włosów, dlatego wszystko z umiarem.

Brwi i rzęsy
Jeśli chodzi o działanie na brwi i rzęsy to też widać, ze włoski są grubsze, bardziej lśniące, rzęsy są dłuższe przez to, że nie łamią się tak bardzo i ich końce są ciemniejsze. Najlepiej nakładać olej na rzęsy i brwi czystą szczoteczką od tuszu i nie przesadzać z ilością, żeby nie dostał się do oczu, bo może wywołać podrażnienie i łzawienie. 

Paznokcie
Jeśli mamy rozdwajające się paznokcie i suche pozadzierane skórki, olej rycynowy bardzo dobrze sobie poradzi z tym problemem. Paznokciom możemy robić kąpiele w lekko podgrzanym oleju rycynowym. Jedyną wadą tego specyfiku jest chyba to, że na efekty musimy długo czekać. Jeśli chcemy mieć mocniejsze rzęsy potrzeba co najmniej miesiąc-dwa codziennej aplikacji. Lśniące włosy będą po kilku myciach, ale prawdziwe wzmocnienie uzyskamy również po kilku miesiącach. 

Demakijaż metodą OCM
Olej rycynowy jest podstawowym składnikiem zmywania twarzy metodą OCM. Podstawowym, nie ze względu na jego ilość, ale ze względu na to, że w tej metodzie zazwyczaj jest używany i w zależności od typu cery jego zawartość waha się między 10-30%. Im cera bardziej tłusta tym więcej oleju rycynowego, a inne oleje mogą być mieszane dowolnie, jednak nie musi to być żadna skomplikowana mieszanka, może to być po prostu jeden inny olej:
  • 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego, dla skóry suchej
  • 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego, dla skóry normalnej lub mieszanej
  • 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego, dla skóry tłustej
Przy okazji metody OCM rycyną potraktowane zostaną brwi i rzęsy i na pewno zauważycie po jakimś czasie poprawę ich kondycji. O tej metodzie na pewno Wam niedługo trochę więcej napiszę i powiem jak się u mnie sprawdziła. Należy pamiętać, że nie każda skóra się z tą metodą polubi.

Używacie tego oleju? Jak się sprawdził u Was?

Miłego dnia!!!

Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz