Czy używaliście kiedyś kosmetyków zawierających lawendę? Czy lubicie jej zapach? Ja lawendę uwielbiam, może dlatego, że kojarzy mi się z cudownymi wakacjami w Chorwacji gdzie pola lawendy rozciągały się aż po horyzont, a na każdym straganie można było kupić pachnący woreczek z kwiatami tej rośliny.
Przejdźmy do rzeczy, bo nie o wakacjach chcę Wam dzisiaj napisać tylko o właściwościach i zastosowaniu lawendy, która jest używana w pielęgnacji skóry już od czasów starożytnych. Sama nazwa Lavandulae pochodzi od łacińskiego słowa lavare, które oznacza "kąpać się". Rzymianie w swoich łaźniach używali lawendy do kąpieli w celu odprężenia się, zrelaksowania, a także jako środka zapachowego.
Największe zastosowanie ma olejek lawendowy, który pozyskuje się kwiatów zbieranych w lipcu i w sierpniu, ale same kwiaty też można wykorzystać np. do zrobienia naparu. Eteryczny olejek lawendowy wykorzystywany jest w wielu postaciach (czysty i jako dodatek do kosmetyków) i na różne problemy.
Lawenda w kosmetykach
Właściwości kosmetyczne lawendy są ogromne. Może być ona stosowana właściwie do każdego rodzaju skóry, ponieważ oczyszcza i tonizuje, ma działanie pobudzające, poprawiające ukrwienie i odżywienie skóry, dlatego nadaje się do skór zmęczonych, szarych i starzejących się. Silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne pozwalają zastosować lawendę w kosmetykach do cery problematycznej, trądzikowej. Co jest bardzo ważne, te właściwości sprawiają, że lawenda jest naturalnym konserwantem i przedłuża trwałość naturalnych kosmetyków, w których się znajduje! Na ten temat jest wiele publikacji naukowych, w których udowodnione jest przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe działanie olejku lawendowego.
Olejek lawendowy jest również dodatkiem do leków stosowanych w poważniejszych schorzeniach takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, czy trudno gojące się rany, oparzenia słoneczne. Może być stosowana w kosmetykach redukujących blizny i rozstępy. Napar z lawendy ma właściwości przeciwbólowe, uspokajające, łagodzące, można go pić zamiast melisy na wieczór, ale może podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit.
Lawenda stymuluje wzrost włosów, ogranicza ich wypadanie, zapobiega przetłuszczaniu się, dlatego z dużą skutecznością można stosować preparaty z lawendą na włosy i skórę głowy. Ja czasami dodaję kilka kropel olejku lawendowego do oleju, który nakładam na włosy przed myciem.
Lawenda na moim ogródku :) |
Szukając kosmetyków z lawendą nie można wspomnieć o kosmetykach Biolaven, które są oparte głównie o lawendę i olej z pestek winogron. Alterra w swoich mydełkach w kostce ma jedno z lawendą, które pachnie przepięknie. Kolejnym kosmetykiem jest dezodorant w kulce Crystal Essence z lawendą i białą herbatą. Te kosmetyki zdecydowanie mogę polecić.
Jako ciekawostka, wspomnę tylko, że lawenda jest rośliną jadalną. Można spożywać jej kwiaty, a także liście, dlatego aromat lawendowy można wykorzystać na wiele sposobów. Kiedyś robiłam cukier lawendowy, ale w internecie można znaleźć całą masę przepisów na ciasteczka, nalewki, herbaty, a nawet lawendowe masło. Stosuje się ją jako przyprawę do mięs. Mnie najbardziej kuszą ciasteczka i muszę się spieszyć, bo lawenda teraz kwitnie na moim ogrodzie. Z Chorwacji pamiętam też lawendowy miód, który u nas nie jest taki popularny.
Dzisiaj zebrałam trochę kwiatów lawendy z ogródka i zrobiłam z nich napar. Taką wodę lawendową mam zamiar używać jako toniku do twarzy i w postaci mgiełki na włosy. Znalazłam też przepis na naturalny dezodorant z olejkiem lawendowym i na pewno go zrobię. Zobaczymy co z tego wyjdzie, o tym w następnym poście:)
Miłego dnia,
Ola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz