Dzisiaj kolejna porcja informacji na temat certyfikatów kosmetyków naturalnych. Od razy przejdę do rzeczy, a jeśli ktoś nie czytał części pierwszej to zapraszam do lektury klik.
COSMOS
To organizacja powstała w 2002 roku ze współpracy pięciu istniejących już organizacji (Ecocert, BDIH, COSMEBIO, ICEA, Soil Association) w celu ujednolicenia i zharmonizowania standardów produkcji kosmetyków naturalnych na całym świecie, tak aby były jasne i klarowne dla wszystkich konsumentów. Głównymi założeniami są propagowanie używania produktów pochodzenia naturalnego i organicznego, odpowiedzialne używanie naturalnych źródeł surowców z poszanowaniem środowiska, produkcja z poszanowaniem ludzkiego zdrowia i środowiska. Do standardowego logo tych pięciu organizacji dodaje się teraz napis COSMOS ORGANIC lub COSMOS NATURAL.
I jeszcze pięć najważniejszych wytycznych dotyczące składników kosmetyków:
- Woda musi spełniać standardy higieny;
- Minerały i składniki pochodzenia mineralnego muszą mieć naturalne pochodzenie i nie mogą być modyfikowane przez reakcje chemiczne;
- Nie można używać surowców modyfikowanych genetycznie;
- Surowce nie mogą być toksyczne i muszą być biodegradowalne;
- Lista surowców nieorganicznych, które są dopuszczone do użytku jest bardzo krótka i zawiera np. niektóre konserwanty
DEMETER
To niemiecka organizacja powstała w 1924 roku, która zrzesza producentów ekologicznych, nie tylko kosmetyków, ale także żywności, upraw, materiałów takich jak wełna i bawełna. Uważana jest za jedną z najbardziej restrykcyjnych i bardzo ciężko jest dostać taki właśnie certyfikat. Stowarzyszenie kontroluje składniki kosmetyków od uprawy przez produkcję po gotowe wyroby kosmetyczne. Zabronione jest używanie chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów, a w gotowych kosmetykach składników syntetycznych.
ICEA
Kosmetyki z tym znakiem są:
Więcej na: www.icea.info
To włoska organizacja, certyfikująca oprócz kosmetyków żywność, tekstylia, biopaliwa czy eko-budownictwo.
Kosmetyki z tym znakiem są:
- bezpieczne, naturalne, pozbawione chemikaliów, parabenów, pochodnych ropy naftowej i składników modyfikowanych genetycznie
- przyjazne dla środowiska
- kontrolowane od pojedynczego składnika po końcowy produkt
- kompatybilne ze skórą tak aby zminimalizować ryzyko alergii
- zapakowane w ekologiczne opakowania
- nie testowane na zwierzętach
Więcej na: www.icea.info
EKOZNAK
Więcej na: www.pcbc.gov.pl
To polski znak, który przyznawany jest od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji dla produktów detergentów, kosmetyków, zabawek czy obuwia. Produkty te muszą spełniać kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystywania surowców naturalnych w całym procesie powstawania i "życia" wyrobu.
ECOGARANTIE
Więcej na: www.ecogarantie.eu
O certyfikatach można by było pisać i pisać, jest ich naprawdę dużo, dużo więcej, ale myślę, że udało mi się przybliżyć najważniejsze z nich w krótki i prosty sposób :)
Życzę Wam miłej soboty!
Ola
To belgijski certyfikat, który przyznawany jest dla środków czystości, środków do prania oraz produktów do pielęgnacji ciała. Głównym założeniem jest to, że produkt nie może zachwiać równowagi pomiędzy ludźmi, roślinami i zwierzętami, przy uwzględnieniu kryteriów jakościowych i ekonomicznych. Konsumenci mogą być pewni, że produkt jest ekologiczny i bezpieczny. Restrykcyjne zasady mówią o użyciu jak największej ilości surowców pochodzenia roślinnego z ekologicznych upraw, zakazie używania pochodnych parafiny, surowców modyfikowanych genetycznie. Nie wolno testować produktów na zwierzętach. Oczywiście sam produkt jak i opakowania muszą być biodegradowalne.
Więcej na: www.ecogarantie.eu
Jak widać wszystkie organizacje mają podobne założenia, różnice w zasadach certyfikacji są niewielkie, ale bardzo dobrze, że jest ich tak wiele, w tylu krajach. Dzięki takim instytucjom rośnie świadomość konsumentów, że to czego używają ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia, przez to producenci są zmuszeni dostosować się do wymagań rynku.
O certyfikatach można by było pisać i pisać, jest ich naprawdę dużo, dużo więcej, ale myślę, że udało mi się przybliżyć najważniejsze z nich w krótki i prosty sposób :)
Życzę Wam miłej soboty!
Ola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz