Dzisiaj rano pisałam oleju jojoba, a teraz dla porównania poczytajcie sobie o oleju ze słodkich migdałów, który równie dobrze jak olej jojoba wpływa na naszą skórę. Jakie ma właściwości i co zawiera o tym za chwilę, a na początek trochę o tym skąd się bierze i jak jest pozyskiwany.
Migdałowiec pospolity (Prunus Dulcis L.), bo z niego pozyskuje się olej to roślina wieloletnia pochodząca z rejonów Azji Środkowej i Mniejszej, obecnie spotykana również w Afryce Północnej i Europie Południowej, dorastająca do 10 m wysokości. Jego owoce nazywane są migdałami, a to co my nazywamy migdałem to pestki tego właśnie owocu. Istnieje również odmiana gorzka, której pestki są niejadalne i trujące (zawierają kwas pruski). Historia uprawiania migdałowca sięga kilku tysięcy lat p.n.e. i często wspomina się o nim w Biblii. Już w starożytnej Grecji i Egipcie był powszechnie uprawiany, a zatem znane były jego zastosowanie i właściwości.
Dzisiaj migdałowiec uprawiany jest głównie dla pestek, które zalicza się do bakalii, mających szerokie zastosowanie w wielu kuchniach świata, nie tylko w potrawach słodkich, ale również orientalnych. Mimo, iż olej ze słodkich migdałów jest bardziej popularny w środowisku kosmetycznym niż kulinarnym z powodzeniem możemy używać go w kuchni do np. do sałatek. Niestety nie można na nim smażyć, ponieważ podczas obróbki termicznej szybko ulega utlenianiu.
Właściwości fizykochemiczne
Olej ten jest bezbarwny po delikatnie żółty, ma delikatny orzechowo-słodki zapach, jest dość tłusty i pozostawia bardzo delikatny film na skórze i warstwę ochronną, nie wchłania się tak dobrze jak opisywany poprzednio olej jojoba. ale nie jest to uciążliwe, zwłaszcza dla posiadaczy suchej skóry. Szybko ulega utlenieniu, dlatego należy go przechowywać do około 4 miesięcy w ciemnym miejscu.
Skład:
-NNKT (kwas oleinowy, linolowy)
-Witaminy A,D,E i z grupy B
-Białka
-Cukry
-Antyoksydanty
Właściwości zastosowanie
Olej ze słodkich migdałów może być stosowany w stężeniu nawet 100% bezpośrednio na skórę, jako dodatek do kremów, balsamów, mleczek, olejków, można go samodzielnie dodawać do kosmetyków, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, które potrzebują nawilżenia i uelastycznienia skóry rosnącego szybko brzuszka- zapobiega rozstępom. Ma właściwości nawilżające, zmiękczające, wygładzające , ujędrniające, emoliacyjne, przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, zwłaszcza jeśli stosuje się go przez dłuższy czas. Może być używany u osób z przesuszoną, starzejącą się skórą (dzięki antyoksydantom), ale także egzemą i łuszczycą. Z olejkiem na pewno polubią się suche włosy. Idealnie nadaje się do masażu twarzy.
Gdzie kupić?
Ja kupiłam na stronie Ecospa, gdzie 50 ml można kupić już za 9,9 zł. Swoją drogą polecam ten sklep :)
Miłego wieczoru,
Ola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz