poniedziałek, 30 stycznia 2017

Olej jojoba

Witajcie!

Dzisiaj co nieco o oleju jojoba, który właśnie mi się kończy i koniecznie muszę Wam coś o nim napisać. Buxia chinensis czyli simondsja kalifornijska lub jojoba to roślina pochodząca z południowo-zachodniej części Ameryki Północnej. Rośnie także w Ameryce Południowej, Afryce i Azji, a znana jest szczególnie z tego, że jej nasiona zawierają płynny wosk, czyli drogocenny wosk jojoba. Roślina ta jest krzewem o wysokości 4 m i daje plony nawet przez około 200 lat, co świadczy o tym, że jest ona bardzo wytrzymała. Często te rośliny, które są wytrzymałe i odporne na różne warunki zawierają wiele cennych składników i są wykorzystywane w kosmetologii.



Właściwości fizykochemiczne jojoby
Wosk ten ma zazwyczaj postać słomkowo-złotego oleju, nie ma praktycznie zapachu, jest tłusty, ale dość szybko wchłania się w skórę, do której ma duże powinowactwo, nie tworzy na niej tłustego filmu. Jest bardzo odporny na utlenianie (jest jednym z najbardziej trwałych wosków) oraz ciepło (do 300°C ). Działa przeciwzmarszczkowo i chroni przed słońcem dzięki naturalnemu filtrowi SPF 4.

Co zawiera wosk jojoba?
-Kwasy tłuszczowe- dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że wosk ma postać płynną nawet w niskich temperaturach, przez co nazywany jest olejem. W kosmetyce poddaje się go uwodornieniu aby miał postać stałą i mógł być stosowany np. w pomadkach czy gęstszych kremach, jednak płynna postać jest bardziej popularna. Składnikiem woski jest głównie palmitynian cetylu, który ma właściwości nawilżające i odżywcze, podobne do oleju wielorybiego. Ciekawostką jest również to, ze dzięki olejowi jojoba zaprzestano używania na masowa skalę oleju z wielorybów, przez co zmniejszył się proceder zabijania tych zwierząt. 
-Witamina A i E- substancje przeciwstarzeniowe.
-Witamina F- wzmacnia immunologiczną barierę skóry.
-Wodę, cukry, aminokwasy- składem przypomina ludzkie sebum.

Dlaczego warto używać oleju jojoba?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nasza skóra posiada wodno-tłuszczową barierę ochronną i jeśli zostanie ona zachwiana zaczynają się problemy, najczęściej przesuszenie i przedwczesne powstawanie zmarszczek. Olej jojoba jest bardzo podobny do sebum jeśli chodzi o skład i dlatego z powodzeniem może być używany kiedy wydzielanie naszego sebum jako substancji ochronnej zostaje zaburzone.

Kolejną ciekawostką jest to, że krzewy jojoby rosną tylko z dala od cywilizacji, dlatego wosk ten jest zazwyczaj wolny od zanieczyszczeń środowiskowych.



Jak używać?
Na wszelkie sposoby! Olej jojoba można stosować w stężeniu do 100%, także jak najbardziej możemy nim smarować skórę bezpośrednio, wykonać na nim masaż (zobaczycie jak pięknie się wchłania), dodawać do kremów, balsamów, robić swoje własne kosmetyki, zrobić na nim demakijaż. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji dłoni i paznokci- wiele z nas nie lubi uczucia tłustych rąk, którego przy tym oleju nie będzie. Nadaje się do włosów suchych i łamliwych, można go nakładać również na skórę głowy i z łatwością każdy szampon go domyje.

Gdzie kupić i jaka jest cena?
Ja swój olej kupiłam na stronie Ecospa, gdzie cena to około 16zł za 50ml, ale w internecie znajdziecie mnóstwo sklepów, które oferują ten olej. Jestem z niego bardzo zadowolona, a używałam go głównie do włosów.

Miłego dnia 

Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz